היסטוריית התרעות לפי יישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזור

אל תשאירו את סבא וסבתא בודדים

להיות לצידם של בני המשפחה המבוגרים

תמיכה בקשישים כרוכה בימים אלו באתגרים חדשים, על רקע הסיכון הגבוה הנשקף להם תחלואה מוגברת וסיבוכים הנובעים מהידבקות בנגיף הקורונה. מכיוון שכך, משרד הבריאות ממליץ לאוכלוסיות אלו לצמצם מגעים ככל הניתן בתקופה זו, תוך שמירה על שגרת החיים.

בנוסף, מסגרות בהן שוהים אזרחים ותיקים – בתי אבות ודיור מוגן - לא מאושרת כעת כניסת אורחים כלשהם, למעט עובדים המועסקים במקום ועובדים זרים המתגוררים במקום עם הדייר שבו הם מטפלים. פגישות בין דיירים לבני משפחה יתאפשרו רק בביתו של בן המשפחה ובלבד שלא שוהה בו אדם בבידוד.

מרכזי היום והמועדוניות לאזרחים ותיקים הושבתו לתקופה זו מתוך דאגה לציבור, אך ימשיכו לספק ארוחות לביתם של האזרחים הוותיקים וישמרו עימם על קשר טלפוני יומיומי. לפרטים נוספים ניתן לפנות לרשות המקומית או לצוות מרכז היום.

בנוסף, משרד הרווחה ישלח 70 אלף חבילות מזון לבתים של קשישים נזקקים כדי לסייע להם בתקופת משבר הקורונה ולמנוע מהם לצאת מהבית.

להיות לצידם של בני המשפחה המבוגרים
יש לזכור כי להיות לבד, אין משמעו בהכרח להיות בודד. בתקופה זו, חשוב כי תהיו לצידם של בני משפחותיכם המבוגרים, תסייעו להם ותגלו הבנה שתאפשר להפחית את מפלס החרדה ולהפיג תחושות של בדידות.

מה יכולים לעשות בני המשפחה והקרובים על מנת לסייע לקרובים המבוגרים התמודד עם המצב?
· וודאו שיש לקשיש את כל הצרכים הפרקטיים, כלומר אספקה סדירה של מוצרים, מזון ותרופות. במידת האפשר תכננו במשותף עימו כיצד להביא את המצרכים בצורה הכי יעילה ובטוחה, למשל לערוך עבורו את הקניות און-ליין.
· אפשרו להביע תחושות של פחדה ודאגה היו סבלניים לתגובות והתנהגויות חריגות.
· דווחו על האירועים לבני המשפחה הקשישים באופן שקול והשתדלו למתן את החשיפה שלהם לחדשות.
· שמרו על קשר יומיומי קבוע באמצעות שיחות טלפון, ובמידת האפשר גם בשיחות וידאו, שליחת סרטוני וידאו ומשחקים משותפים דרך הרשת. אם אין אפשרות להסתייע באמצעים דיגיטליים אפשר לחשוב על פתרונות יצירתיים, למשל הדפסת תמונות עדכניות של הנכדים והבאתם לקשיש.
· עודדו בני משפחה נוספים לשמור עם קרובי המשפחה המבוגרים על קשר.
· עודדו יצירת שגרה יומית - גבולות וסדר מסייעים בהתמודדות עם מצבי לחץ. 
· דאגו לשלומם ושלום בני משפחתם של המטפלים ומטפלות בתשלום, שגם מתמודדים כעת עם תחושות של לחץ וחרדה. וודאו שיש להם את כל המידע הדרוש על המצב וחשבו איתם על פתרונות לסוגיות שמקשות עליהם. מצאו גם פתרון שיאפשר למטפלים זמן להתאוורר.
· שמרו על הכוחות שלכם והיו סלחניים לגבי עצמכם.

מקבלי טיפול סיעודי
בשל המצב ניתנו הקלות בענף הסיעוד עבור מטופלים סיעודיים:
· ניתן להגיש בקשות לרישום עובד זר אצל מטופל סיעודי גם אם העובד הזר לא הועסק במשך תקופה העולה על 90 ימים.
· הארכת תקופת העסקה זמנית - מטופל שמעסיק באופן זמני עובד מחליף השוהה בישראל בין 52 ל-63 חודשים, במקום עובד קבוע שטרם חזר עקב המצב, יוכל להמשיך להעסיק את העובד המחליף עד לחזרת העובד הקבוע השוהה בחו"ל או עד לתום 63 החודשים, בתנאי   שתועבר הודעה על הארכת ההעסקה באמצעות הלשכה הפרטית.
· הרחבת אפשרויות העסקת עובדים זרים שתקופת שהייתם בין 52 ל-63 חודשים -  מטופלים סיעודיים בעלי היתר פנוי, שאין להם עובד זר קבוע השוהה בחו"ל וזקוקים למטפל, יוכלו להעסיק באופן זמני גם עובדים הנמצאים בישראל בין 52 ל-63 חודשים, עד לתום 63 חודשים של העובד הזר.
·מקבלי שירותים במסגרת גמלת סיעוד שנמצאים בבידוד או שוהים בבית עם אדם הנמצא בבידוד בעקבות נגיף הקורונה, יכולים לקבל את גמלת הסיעוד בכסף במקום שעות הטיפול, אם אין מטפל בחברות הסיעוד שיוכל לטפל בהם בתקופת הבידוד. זו. כדי לממש את הזכות יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי בפנייה מקוונת ולבקש להמיר את שעות הטיפול בכסף בשל הסיבות שצוינו בתנאי הזכאות.

טופס פניות מקוון לשאלות מעסיקים בנושא העסקת עובדים זרים או פלסטינים - באתר רשות האוכלוסין וההגירה

קווי סיוע ותמיכה

·פיקוד העורף המשמש מידע, הסברה והנחיות מצילות חיים- 104.
·מגן דוד אדום לרפואה דחופה- 101.
·משטרת ישראל:
 הנחיות משרד הבריאות בנושאי אכיפת פתיחת עסקים ויציאה מהבית- 101.
 מוקד מענה למקרה חירום (אלימות, אובדנות..)- 100
·משרד הבריאות למתן מידע והנחיות בתחומי שירותי בריאות- 5400*
·קרן אקשטיין למתן תרופות ושכ"ד- 9779*
·משרד הקליטה המשמש מידע לעולים ותושבים חוזרים- 2994*
·ג'וינט ישראל משמש מידע כללי, שיקום, סיעוד וזכויות שירותים - 1700-700204
· מוקד 118 - מוקד המידע והסיוע של משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים, זמין לשאלות ובירורים הנוגעים למתן שירותי הרווחה לאזרחים ותיקים ובני משפחותיהם בכלל, ובהתמודדות עם נגיף הקורונה בפרט.
· מוקד לאזרחים ותיקים במשרד לשוויון חברתי – 8840*.
· יעוץ לקשיש ומשפחתו הביטוח הלאומי - 9696*.
· מוקדי סיוע ברשויות המקומיות - 106.
· עזר מציון - קו מידע ותמיכה לבני משפחה מטפלים - 1-800-80-20-30.
· יד שרה – חלוקת ציוד רפואי לבתים בתשלום של 60 שקל - 02-6444639.
· יד לתומך – תמיכה בבני משפחה מטפלים מבית יד שרה - 02-6444678.
· עמותת קרגיברס ישראל - מידע ותמיכה לבני משפחה מטפלים בווטסאפ  -0559993311.
· מרכז מידע רעות - 1-700-700-204.
· מרכז ציפורה פריד למטפלים באנשים עם דמנציה - 073-3956807.
· קו חם למטפלים באנשים עם דמנציה - 24/7 03-5599333.
· נט"ל – קו יעודי ללחץ וחרדה בנושא קורונה - 073-2363380.
· עמותת לב אחד – סיוע בקניות ואספקת תרופות - 02-6762044.

מענק למי שעברו את גיל 67
אזרחים מגיל 67 שהוצאו לח"לת או פוטרו  בעקבות משבר הקורונה לאחר ה-1.3.20, יהיו זכאים למענק בהתאם להכנסה שלהם מהפנסיה,
• עבור חודש מרץ ישולמו מענקים בין 1,000 ₪ ל-2,000 ₪.
• עבור חודש אפריל ישולמו מענקים בין 1,000 ₪ ל-4,000 ₪.
אפר לקבל את המענק הזה ביחד עם קצבת האזרח ותיק.
בימים הקרובים יצאו הנחיות כיצד לקבל את המענק.במידה ואזרח ותיק אשר עבד מעל  6 חודשי עבודה תוכלו לקבל דמי אבטלה למשך מחצית מימי האבטלה לעומת מי שצבר 12 חודשי עבודה. לדוגמה, אם מי שיש לו 12 חודשי עבודה זכאי ל-100 ימי אבטלה, מי שיש לו 6 חודשים יהיה זכאי ל-50 יום.יש להירשם באתר שירות התעסוקה ולהגיש לביטוח לאומי תביעה לדמי אבטלה באתר האינטרנט.

 

 

על פי הנחיות משרד הבריאות, לאכלוסייה המבוגרת, ובפרט לאלו הסובלים ממחלות רקע ובעלי מערכת חיסון חלשה, מומלץ לצמצם את המגעים החברתיים במידת האפשר, תוך שמירה על שגרת חיים פעילה. לבני 60 ומעלה ולאנשים הסובלים ממחלות כרוניות או מדיכוי מערכת החיסון מומלץ להימנע מהתכנסויות של קבוצת אנשים במרחב אחד, להימנע ממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו"ל ולהימנע ממגע עם אנשים בעלי תסמינים או כאלה המוגדרים כחשודים למחלת קורונה.

אנשים הסובלים מחום או מתסמינים נשימתיים נדרשים להימנע ממגע עם אוכלוסיה מבוגרת. ככלל, מומלץ לא לקבל ביקורים בבתי חולים ובמוסדות לאוכלוסייה הקשישה ולהסתפק במבקר אחד בלבד מקרבה ראשונה. אנשים הסובלים מחום או מתסמינים נשימתיים אינם רשאים ללוות חולים או לבקר במוסדות לאוכלוסייה הקשישה.

בתי אבות ודיור מוגן ממשיכים לפעול. מכיוון שאזרחים ותיקים נמצאים בסיכון גבוה לתחלואה מוגברת ולסיבוכים הנובעים מהידבקות בנגיף הקורונה, לא מאושרת כעת כניסת אורחים כלשהם, למעט עובדים המועסקים במקום ועובדים זרים המתגוררים במקום עם הדייר שבו הם מטפלים. כמו כן מותרת כניסת מבקר אחד בלבד מקרבה ראשונה. אנשים הסובלים מחום או מתסמינים נשימתיים אינם רשאים לבקר במוסדות לאוכלוסייה הקשישה. בנוסף ממשיכים לפעול מרכזי יום טיפוליים וסיעודיים לבוגרים ומזדקנים עם מוגבלות

מרכזי היום לאזרחים ותיקים הושבתו לתקופה זו מתוך דאגה לציבור. לצד זה, יפעלו מרכזי היום למתן שירותים שונים לאזרח הוותיק, בהתאם לקריטריוני משרד העבודה והרווחה, בהם קבלת ארוחה עד הבית ושמירה על קשר טלפוני עם האזרח מדי יום. במסגרת זו יחולקו 70 אלף חבילות מזון לבתים של קשישים נזקקים כדי לסייע להם בתקופת משבר הקורונה ולמנוע מהם לצאת מהבית.

המטפלים והמטפלות בתשלום גם מתמודדים כעת עם תחושות של לחץ וחרדה. לפיכך דאגו לשלומם ושלום בני משפחתם, וודאו שיש להם את כל המידע הדרוש על המצב וחשבו איתם על פתרונות לסוגיות שמקשות עליהם. מצאו גם פתרון שיאפשר למטפלים זמן להתאוורר.

אם אין מטפל בחברות הסיעוד שיוכל לטפל בכם בתקופת הבידוד, ניתן לקבל את גמלת הסיעוד בכסף במקום שעות הטיפול. כדי לממש את הזכות הזו יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי בפנייה מקוונת ולבקש להמיר את שעות הטיפול בכסף בשל הסיבות שצוינו בתנאי הזכאות. אנחנו מעסיקים מטפל/ת זמנית במקום מטפל שטרם שב מחו"ל בשל המצב. מה עושים? בשל המצב ניתנו הקלות בענף הסיעוד עבור מטופלים סיעודיים, הכוללים את הארכת תקופת העסקה זמנית - מטופל שמעסיק באופן זמני עובד מחליף השוהה בישראל בין 52 ל-63 חודשים יוכל להמשיך להעסיק את העובד המחליף עד לחזרת העובד הקבוע השוהה בחו"ל או עד לתום 63 החודשים, בתנאי שתועבר הודעה על הארכת ההעסקה.

לאוכלוסיה המבוגרת מומלץ לבצע קניות של מצרכים ותרופות באמצעות שירותי משלוחים ברשת או בטלפון, ולחילופין להסתייע בבני משפחה, מכרים או שכנים, שישאירו אותם מחוץ לדלת. ענפי המזון והפארמה ממשיכים לפעול כסדרם ולא צפוי כל מחסור.

תחושות של בדידות וחרדה הן טבעיות במצב זה. על מנת להתמודד עימן בצורה מיטבית, מומלץ לנקוט במספר צעדים, בהם הקפדה על שגרה יומית, שמירה על קשר עם בני משפחה וחברים בטלפון ובאמצעים דיגיטליים, ביצוע פעילות גופנית, תרגילי נשימה והרפייה, הצבת משימות ויעדים לטיפול בבית, למתן את צריכת החדשות ולהתמקד בתכנים רכים מול המסך, כמו סרטי טבע או תוכן הומוריסטי.