היסטוריית התרעות לפי יישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזור

איך ליצוק משמעות אמתית למשבר?

איך ליצוק משמעות אמתית למשבר?

מאז שהחל משבר הקורונה מדברים הרבה ברשתות החברתיות על הפגת תחושות המתח דרך הסחות דעת וניתוק ממחשבות שיכולות להפחיד. אך יש ישנה דרך נוספת להתמודד עם חרדה ותחושת ריק משתקת, והיא דווקא חיבור, בין אם למשמעות שהמצב החדש יצר עבורנו ובין אם להבנה העמוקה, ששגרת חיינו השתנתה ועלינו להיערך אליה, לא רק ברמה הפרקטית אלא גם ברמה הפסיכולוגית.

אז איך אנחנו יוצרים משמעות לנו ולמשפחתנו בימי הקורונה?
1. זווית ההתבוננות - היכולת שלנו ליצור משמעות היא איך אנחנו תופסים את המצב. כך למשל, אנחנו יכולים להסתכל רק על עצמנו, לקטר ולרטון או אפילו לבכות, אך אפשר לזכור גם כי אנו חיים באחת מתקופות ההיסטוריה המרתקות שידעה האנושות. לא משהו שאנחנו קוראים עליו או רואים בסרט, אלא חווים בזמן אמת . זה הזמן אם כן לתעד את עצמנו ואת רגשותינו. הצעירים מבינינו יכולים להעלות לפייסבוק או לאינסטגרם סטוריז שמהווים דוגמא אישית והמבוגרים יותר יכולים להתפנות לכתוב את התסריט או ספר הביוגרפיה על עצמם שהם תמיד רצו לכתוב ולא העזו.
2. חיבור לתחושת שליחות ודוגמא אישית דרך יצירה וצריכה משמעותיים - לקרוא ספר ולראות סרט קומי זה נחמד, אבל אפשר לקחת את זה למקום משמעותי הרבה יותר, למשל לקרוא על ההיסטוריה העולמית, ללמוד שפות, לראות סרטים ביוגרפיים וללמוד קצת יותר על העולם שבו אנו חיים ועל משברים עמוקים שחוותה האנושות בכל תקופה, וכיצד הצליחה תמיד לנצח. תגלו, כי בדרך כלל זה היה בזכות השמירה על האנושיות, הערבות ההדדית, הנתינה ותחושת השליחות הפרטית של כל אחד מאתנו לסביבה שלו.
3. חיבור להיסטוריה המשותפת והפרטית - יצירה של רצף בחיים המשתנים שלנו וחקירה עצמית, כשברקע אנו שמים את ההתפתחות האישית שלנו כמטרה. דרך מעשית לעשות זאת היא למשל להוריד מהבוידעם (הדיגיטלי או האמתי) את התמונות הישנות שלנו ושל המשפחות שלנו, ולסדר אותן באלבומים. כך ניצור לעצמנו את סיפור המשמעות של חיינו, לאן אנו רוצים לקחת אותם מעתה והלאה ומה הבטחנו לעצמנו לעשות "אחרי החגים" ולא היה לנו זמן ליישם.
4. העצמת האחר - המשבר הנוכחי נותן אפשרות לצאת קצת מתרבות ה"אני" ולהתרכז גם באנשים אחרים, במשפחתנו ובקהילה שסביבנו. זה הזמן להעצים אחרים גם כאשר הם מגלים חולשה ולגלות להם את הצדדים החזקים שלהם.