היסטוריית התרעות לפי יישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזור

מתנהלים במשפחה קצת אחרת

נגיף הקורונה מחייב כל אחת ואחת מאיתנו לסגל בימים אלה שגרה חדשה, במסגרתה נשהה הרבה יותר זמן בבית ובחיק המשפחה. את המצב הנוכחי כדאי לקחת כהזדמנות ליצירת קרבה וגיבוש משפחתי.

כיצד ניתן לעשות זאת?

צרו שגרה חדשה, בשיתוף כל המשפחה - מומלץ לגבש תוכנית משפחתית עם סדר יום קבוע, שדומה עד כמה שאפשר לסדר היום המוכר, כדי להגביר תחושות של ביטחון ושליטה במצב. במסגרת זו הקפידו על שגרה הכוללת השכמה, השכבה וארוחות בשעות קבועות, זמן למשחקים, זמן למנוחה, וכן פעילויות מגוונות שיעבירו את הזמן בהנאה. כדאי לשתף את הילדים בקביעת סדר היום החדש, תוך מתן אפשרות בחירה עד כמה שניתן.

תווכו לילדים את ההנחיות, בהתאם לגילם - הילדים שמים לב שמשהו השתנה. חשוב שלא להתעלם מזה ולתווך להם את המצב ואת ההנחיות, בהתאם לגילם. מה למשל? לשמור על מרחק, להקפיד על שטיפת ידיים ולהמנע מנגיעות בפנים. כמו כן הסבירו להם שכעת, אי אפשר להתחבק ולהתנשק, והדגימו כיצד אפשר להראות אהבה במילים.


תנו דוגמה אישית - זכרו כי האופן שבו תגיבו למצב, ישליך על האופן שבו ילדיכם מגיבים אליו. לפיכך שדרו לילדים ביטחון ושמשו עבורם דוגמה לאופן שבו נכון להתמודד עם תקופת משבר ואי וודאות.


זמן לגיבוש משפחתי - זה הזמן לבלות זמן איכות עם הילדים ולהכיר אחד את השני יותר טוב באמצעות משחקים ופעילויות משותפות. כך למשל, שכל אחד יספר על משהו שהוא אוהב או על משהו שאף אחד לא יודע עליו, לסדר תמונות באלבומים תוך העלאת זכרונות, לבשל ביחד, למיין את הצעצועים ולהשליך את אלו שאין בהם עוד שימוש, לבנות "מחנה" באמצע הסלון או לשחק יחדיו בפאזלים, קלפים, לגו, לעבוד על דפי יצירה, וכדומה.


שמרו על קשר עם משפחה וחברים - בתקופה זו חשוב לשמור על קשר יומיומי עם אהוביכם באמצעים דיגיטליים ובטלפון. כך למשל, אפשר לשריין שעה קבועה, שבה סבא או סבתא יקריאו סיפור לנכדים בוידאו צ'אט.
בנוסף, חשוב שלא להתנתק ממערכות התמיכה שלכם, ולבחור מספר אנשים במעגלים הקרובים שתדברו איתם טלפונית או בוידאו צ'אטים. חשוב גם לאפשר לילדים לשמור על קשר עם חבריהם, למשל באמצעות שיחות וידאו ברשת (ניתן לערוך גם 'מפגשים' אינטרנטיים עם מספר משתתפים).

צמצמו ככל הניתן את החשיפה לאמצעי התקשורת - בצד הרצון הברור להשאר מעודכנים, הקפידו למנן את החשיפה של הילדים לחדשות ואל תדברו מעל ראשיהם על נושאים שאינכם רוצים שיהיו חשופים אליהם, הם שומעים כל מילה.

תנו מקום להבעת רגשות - כל אחד מגיב למצב בדרכו, וכל תגובה היא לגיטימית. היו סובלניים לתגובות והתנהגויות חריגות ונסו לפנות לילדים בשפתם.
צרו תחושת אחריות בקרב כל בני המשפחה - חלקו לילדים ולמתבגרים תפקידים במשימות סידור וניקיון הבית, כך שכולם ירגישו חיוניים ומועילים. נסו לחשוב ולהגדיר מה עושה טוב לכל אחד בבית, ולתרגם את זה לעשייה.

הציבו יעדים - ניתן לנצל את השהייה הארוכה של הילדים ושל עצמכם בבית לטובת רכישת ידע בתחומים חדשים. כך למשל, ללמוד לנגן על כלי נגינה בסיוע שיעורים שניתן למצוא בחיפוש פשוט ברשת, לחזק את הידע באנגלית באמצעות תוכנות לומדה, ואפילו ללמוד שפת תכנות חדשה.


השתמשו בהומור - ספרו אחד לשני סיפורים מצחיקים, שחקו משחקים כמו מחבואים, שימו מוזיקה ותרקדו, וצפו בסרטים ותכנים קלילים והומוריסטיים. צחוק והומור יכולים לסייע גם לכם ולגם לילדים לעבור את התקופה הנוכחית בצורה מיטבית ולהפחית את רמת הדאגה.
צאו מהפיג'מה - לאחר ההשכמה בבוקר, חשוב להוריד את הפיג'מה וללבוש בגדים רגילים כדי לשנות את הלך הרוח. כדאי אפילו לתת לילדים ללבוש בגדים מיוחדים ותחפושות, להעלאת המצב רוח.


טלפונים לתמיכה

- טיפים, עדכונים וסיוע נפשי בעקבות התפשטות נגיף הקורונה באתר נט"ל (נפגעי טראומה על רקע לאומי), בטלפון 1-800-363-363 או באתר https://natallactures.wixsite.com/coronavirus
- קו הייעוץ של ויצו להורים לילדים בגיל הרך (לידה עד גיל 6), פעיל בימים א-ה בשעות 22:00-9:00 ובימי ו' בשעות 12:00-8:00, טלפון:  0525661222
- קו סיוע של ער"ן והקואליציה הישראלית לטראומה, לסובלים מחרדה בעקבות משבר הקורונה, טלפון: 1201 שלוחה 6
- הקו החם של משרד החינוך לתמיכה רגשית ומקצועית לילדים בבידוד, טלפון: 1-800-250025
- קו חם של עמותת עלה לילדים ובוגרים עם מוגבלות, טלפון: 1-800-201-077
- מוקד תמיכה נפשית למטופלי קופ"ח כללית, פעיל בשעות 22:00-8:00, טלפון: 2700* שלוחה 5
- קו חם של קופ"ח מכבי לתמיכה נפשית במצבי לחץ וחרדה הקשורים בהתמודדות עם הקורונה, פעיל בימים א'-ה' בשעות 22:00-8:00 וביום ו' בשעות 13:00-8:00, טלפון: 3555*

תווכו את המצב באופן רגוע ועניני. זכרו כי הדרך בה נתווך את משמעות הסיטואציה לילדנו תעצב את מציאות חייו. הקפידו לתת מידע מדויק ואמין, המועבר ברוגע ובאופן שיחזק את ביטחונו של הילד, ולא באופן דרמטי עם פרטים מיותרים. כך למשל, "כל מי שחזר מהארצות...חייב להיות בבידוד למשך שבועיים, כדי להיות בטוחים שלא נדבק בנגיף ולא ידביק אחרים".

בניית שגרה מסודרת וצפויה: עם כל הקושי לקיים שגרה בסיטואציה כל כך חדשה, חשוב לייצור אותה. שגרה המכילה מחויבות, שומרת על תחושת רציפות ומסייעת בגיוס כוחות התמודדות.

במידה שתנאי הבידוד נשמרים, כלומר המבודד נמצא בחדר נפרד ואינו בא במגע עם שאר בני המשפחה, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה.

חשוב לשמור על קשר יומיומי עם אהוביכם. השתמשו במידת האפשר באמצעים דיגיטליים כמו שיחות וידאו, ואם הדבר אינו אפשרי אז שיחות טלפון.

האופן שבו תגיבו למצב, ישליך על האופן שבו ילדיכם מגיבים אליו. שדרו לילדים ביטחון ושמשו עבורם דוגמה לאופן שבו נכון להתמודד עם תקופת משבר ואי וודאות. דברו אליהם בשפתם, תנו להם להביע את רגשותיהם והיו סובלניים להתנהגויות חריגות. רצוי להקטין ככל האפשר את החשיפה של הילדים לחדשות ולא לדבר מעל ראשיהם לנושאים שאינכם רוצים שייחשפו אליהם. ניתן גם לפנות לקווי הסיוע לתמיכה.

השירותים הפעילים - כל המסגרות החוץ ביתיות שבאחריות המשרד כולל מעונות ממשלתיים ואחרים לאנשים עם מוגבלות, פנימיות לילדים ונערים וכל מעונות חסות הנוער, דיור בקהילה, הוסטלים, מקלטים לסוגיהם, מרכזים לטיפול ומניעת אלימות במשפחה, מרכזי הגנה ומסגרות לטיפול בנפגעי ונפגעות תקיפה מינית. בנוסף פועלים מרכזי יום טיפוליים וסיעודיים לבוגרים ומזדקנים עם מוגבלות, מועדוניות לילדים בסיכון, מרכזים ופנימיות יום לילדים בסיכון תוך הקפדה על נוכחות של עד 10 אנשים, עמותות המחלקות מזון, ומוקד 118 ימשיך לפעול ולתת מענה לפניות הציבור. מרכזי הקשר ימלאו את הסדרי הראיה בין הורים לילדים על פי צווי בית משפט באמצעים דיגיטליים וטלפוניים בלבד. השירותים שהושבתו – מעונות היום השיקומיים, מרכזי היום והמועדונים לאזרחים ותיקים שלא יפעלו אך ימשיכו לספק מזון ושירותים נוספים ישירות לבתים, מרכזי תעסוקה לאנשים עם מוגבלות, מפתנים ומיתרים, מעונות היום, מעונות רב תכליתיים ובתי הספר להכשרה מקצועית שבפיקוח זרוע העבודה, מכללות מה"ט (כולל בחינות ממלכתיות).

בתי אבות ודיור מוגן ממשיכים לפעול כרגיל, אך מכיוון שאזרחים ותיקים נמצאים בסיכון גבוה לתחלואה מוגברת ולסיבוכים הנובעים מהידבקות בנגיף הקורונה, לא תאושר כניסת אורחים כלשהם. לעניין זה, אורח יחשב מי שאינו דייר קבוע במסגרת, אינו עובד בה ואינו עובד זר המתגורר בדיור המוגן ביחד עם הדייר שבו הוא מטפל. לעומת זאת מרכזי היום לאזרחים ותיקים הושבתו לתקופה זו מתוך דאגה לציבור. לצד זה, יפעלו מרכזי היום למתן שירותים שונים לאזרח הוותיק, בהתאם לקריטריוני משרד העבודה והרווחה, בין היתר קבלת ארוחה עד הבית ושמירה על קשר טלפוני.