היסטוריית התרעות לפי יישוב

  • יממה אחרונה
  • שבוע אחרון
  • חודש אחרון

התרעות 32

< חזור

אזרחים ותיקים? עצות להתמודדות עם המצב

צעדים להתמודד עם השהייה הממושכת בבית

אזרחים ותיקים נמצאים בסיכון גבוה לתחלואה מוגברת ולסיבוכים הנובעים מהידבקות בנגיף הקורונה. מכיוון שכך, משרד הבריאות ממליץ לאוכלוסיות אלו לצמצם מגעים ככל הניתן בתקופה זו, תוך שמירה על שגרת החיים.

בנוסף, מסגרות בהן שוהים אזרחים ותיקים – בתי אבות ודיור מוגן - לא מאושרת כעת כניסת אורחים כלשהם, למעט עובדים המועסקים במקום ועובדים זרים המתגוררים במקום עם הדייר שבו הם מטפלים. פגישות בין דיירים לבני משפחה אפשריות רק בביתו של בן המשפחה ובלבד שלא שוהה בו אדם בבידוד.

מרכזי היום והמועדוניות לאזרחים ותיקים הושבתו לתקופה זו מתוך דאגה לציבור, אך ימשיכו לספק ארוחות לביתם של האזרחים הוותיקים וישמרו עימם על קשר טלפוני יומיומי. לפרטים נוספים ניתן לפנות לרשות המקומית או לצוות מרכז היום. בנוסף, משרד הרווחה ישלח 70 אלף חבילות מזון לבתים של קשישים נזקקים כדי לסייע להם בתקופת משבר הקורונה ולמנוע מהם לצאת מהבית.

כלים להתמודדות עם המצב
המצב הנוכחי עלול לעורר באופן טבעי תחושות של בדידות וחרדה. על מנת להתמודד בצורה מיטבית, ריכזנו מספר צעדים שיכולים לסייע:
1. צרו לעצמכם שגרה יומית, הכוללת שעת השכמה וסדר פעולות קבוע. הדבר מסייע בהפחתת תחושות של לחץ וחרדה.
2. קניות של מצרכים ותרופות ניתן לבצע באמצעות שירותי משלוחים ברשת או בטלפון, ולחילופין להסתייע בבני משפחה, מכרים או שכנים, שישאירו אותם מחוץ לדלת. ענפי המזון והפארמה ממשיכים לפעול כסדרם ולא צפוי כל מחסור.
3. חשוב לשמור על קשר עם בני המשפחה הקרובים, באמצעות שיחות ווידאו או שיחות טלפון קבועות, לפחות פעם ביום. כך למשל, אפשר לקיים מדי יום שיחה שבה סבא או סבתא יקראו לנכדים סיפור.
4. פעילות גופנית ותרגולי חשיבה חיובית, נשימה והרפיה יכולים לסייע בהתמודדות.
5. השהייה הממושכת בבית עשויה להיות הזדמנות לנקות את השולחן מכל המשימות שתמיד אתם דוחים, באופן שגם יעביר את הזמן וגם יספק תחושה של סיפוק. כך למשל, במקום לשבת כל היום מול המסך אפשר לנקות את הארונות, לסדר את הניירת, לזרוק את מה שכבר לא בשימוש, ללמוד להכין ריבות או לסיים את הספר שאתם לא מגיעים אליו.
6. בזמן שאתם מול המסך, כדאי לצרוך חדשות בצורה מתונה, למשל את המהדורה המרכזית ועוד מספר פעמים לאורך היום.
7. בשאר הזמן תנסו להתמקד בתכנים רכים יותר, כמו סרטי טבע או תוכן הומוריסטי.

מקבלי טיפול סיעודי
בשל המצב ניתנו הקלות בענף הסיעוד עבור מטופלים סיעודיים:
·ניתן להגיש בקשות לרישום עובד זר אצל מטופל סיעודי גם אם העובד הזר לא הועסק במשך תקופה העולה על 90 ימים.
· הארכת תקופת העסקה זמנית - מטופל שמעסיק באופן זמני עובד מחליף השוהה בישראל בין 52 ל-63 חודשים, במקום עובד קבוע שטרם חזר עקב המצב, יוכל להמשיך להעסיק את העובד המחליף עד לחזרת העובד הקבוע השוהה בחו"ל או עד לתום 63 החודשים, בתנאי שתועבר הודעה על הארכת ההעסקה באמצעות הלשכה הפרטית.
·הרחבת אפשרויות העסקת עובדים זרים שתקופת שהייתם בין 52 ל-63 חודשים -  מטופלים סיעודיים בעלי היתר פנוי, שאין להם עובד זר קבוע השוהה בחו"ל וזקוקים למטפל, יוכלו להעסיק באופן זמני גם עובדים הנמצאים בישראל בין 52 ל-63 חודשים, עד לתום 63 חודשים של העובד הזר.
·מקבלי שירותים במסגרת גמלת סיעוד שנמצאים בבידוד או שוהים בבית עם אדם הנמצא בבידוד בעקבות נגיף הקורונה, יכולים לקבל את גמלת הסיעוד בכסף במקום שעות הטיפול, אם אין מטפל בחברות הסיעוד שיוכל לטפל בהם בתקופת הבידוד. זו. כדי לממש את הזכות יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי בפנייה מקוונת ולבקש להמיר את שעות הטיפול בכסף בשל הסיבות שצוינו בתנאי הזכאות.

טופס פניות מקוון לשאלות מעסיקים בנושא העסקת עובדים זרים או פלסטינים - באתר רשות האוכלוסין וההגירה.


מוקדי סיוע ותמיכה
· מוקד 118 - מוקד המידע והסיוע של משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים, זמין לשאלות ובירורים הנוגעים למתן שירותי הרווחה לאזרחים ותיקים ובני משפחותיהם בכלל, ובהתמודדות עם נגיף הקורונה בפרט.
· מוקד לאזרחים ותיקים במשרד לשוויון חברתי – 8840*.
·יעוץ לקשיש ומשפחתו הביטוח הלאומי – 9696*.
· נט"ל – קו יעודי ללחץ וחרדה בנושא קורונה - 073-2363380. 
· יד שרה – חלוקת ציוד רפואי לבתים בתשלום של 60 שקל - 02-6444639.
· עמותת לב אחד – סיוע בקניות ואספקת תרופות - 02-6762044.
· מוקדי הסיוע ברשויות המקומיות - 106.

העברת הקצבאות באמצעות כרטיס נטען
החודש (מרץ) יועברו קצבאות הביטוח הלאומי לאזרחים ותיקים בעלי חשבון בבנק הדואר, באמצעות כרטיס נטען של מאסטרקארד, שיגיע אליהם עד הבית. חלוקת הקצבאות הפיזית החלה ביום א' (29.3) ותמשך בימים הקרובים.
הכרטיס הנטען הוא כרטיס "משולם מראש" (pre-paid) של מאסטרקארד. הכרטיס יגיע לבתי הלקוחות או לבתי האבות במעטפה מאובטחת באמצעות דואר שליחים, על בסיס רשימה מוגדרת מראש. הלקוחות יקבלו במקביל מסרונים עם הודעה בנושא, ועם קבלת הכרטיסים יוזמנו להתקשר למוקד בנק הדואר בטלפון 076-8871190 לאימות הפרטים, ולאישור העברת התשלום לכרטיס שברשותם.
הנפקת הכרטיס, מסירתו וטעינת הקצבה יתבצעו ללא עלות וללא עמלות. הכרטיס מאפשר טעינה עד 20 אלף שקל, משיכת מזומן בכל כספומט עד גובה 4,000 שקל ביום, וביצוע רכישות בכל בתי העסק בישראל המכבדים כרטיס מסטרקארד וכן בעסקאות טלפון ואינטרנט. תוקף הכרטיס חמש שנים.

מענק למי שעברו את גיל 67
אזרחים מגיל 67 שהוצאו לח"לת או פוטרו  בעקבות משבר הקורונה לאחר ה-1.3.20, יהיו זכאים למענק בהתאם להכנסה שלהם מהפנסיה,
• עבור חודש מרץ ישולמו מענקים בין 1,000 ₪ ל-2,000 ₪.
• עבור חודש אפריל ישולמו מענקים בין 1,000 ₪ ל-4,000 ₪.
אפר לקבל את המענק הזה ביחד עם קצבת האזרח ותיק.
בימים הקרובים יצאו הנחיות כיצד לקבל את המענק.
במידה ואזרח ותיק אשר עבד מעל  6 חודשי עבודה תוכלו לקבל דמי אבטלה למשך מחצית מימי האבטלה לעומת מי שצבר 12 חודשי עבודה. לדוגמה, אם מי שיש לו 12 חודשי עבודה זכאי ל-100 ימי אבטלה, מי שיש לו 6 חודשים יהיה זכאי ל-50 יום.
יש להירשם באתר שירות התעסוקה ולהגיש לביטוח לאומי תביעה לדמי אבטלה באתר האינטרנט.

על פי הנחיות משרד הבריאות, לאכלוסייה המבוגרת, ובפרט לאלו הסובלים ממחלות רקע ובעלי מערכת חיסון חלשה, מומלץ לצמצם את המגעים החברתיים במידת האפשר, תוך שמירה על שגרת חיים פעילה. לבני 60 ומעלה ולאנשים הסובלים ממחלות כרוניות או מדיכוי מערכת החיסון מומלץ להימנע מהתכנסויות של קבוצת אנשים במרחב אחד, להימנע ממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו"ל ולהימנע ממגע עם אנשים בעלי תסמינים או כאלה המוגדרים כחשודים למחלת קורונה.

אנשים הסובלים מחום או מתסמינים נשימתיים נדרשים להימנע ממגע עם אוכלוסיה מבוגרת. ככלל, מומלץ לא לקבל ביקורים בבתי חולים ובמוסדות לאוכלוסייה הקשישה ולהסתפק במבקר אחד בלבד מקרבה ראשונה. אנשים הסובלים מחום או מתסמינים נשימתיים אינם רשאים ללוות חולים או לבקר במוסדות לאוכלוסייה הקשישה.

בתי אבות ודיור מוגן ממשיכים לפעול. מכיוון שאזרחים ותיקים נמצאים בסיכון גבוה לתחלואה מוגברת ולסיבוכים הנובעים מהידבקות בנגיף הקורונה, לא מאושרת כעת כניסת אורחים כלשהם, למעט עובדים המועסקים במקום ועובדים זרים המתגוררים במקום עם הדייר שבו הם מטפלים. כמו כן מותרת כניסת מבקר אחד בלבד מקרבה ראשונה. אנשים הסובלים מחום או מתסמינים נשימתיים אינם רשאים לבקר במוסדות לאוכלוסייה הקשישה. בנוסף ממשיכים לפעול מרכזי יום טיפוליים וסיעודיים לבוגרים ומזדקנים עם מוגבלות.

מרכזי היום לאזרחים ותיקים הושבתו לתקופה זו מתוך דאגה לציבור. לצד זה, יפעלו מרכזי היום למתן שירותים שונים לאזרח הוותיק, בהתאם לקריטריוני משרד העבודה והרווחה, בהם קבלת ארוחה עד הבית ושמירה על קשר טלפוני עם האזרח מדי יום. במסגרת זו יחולקו 70 אלף חבילות מזון לבתים של קשישים נזקקים כדי לסייע להם בתקופת משבר הקורונה ולמנוע מהם לצאת מהבית.

המטפלים והמטפלות בתשלום גם מתמודדים כעת עם תחושות של לחץ וחרדה. לפיכך דאגו לשלומם ושלום בני משפחתם, וודאו שיש להם את כל המידע הדרוש על המצב וחשבו איתם על פתרונות לסוגיות שמקשות עליהם. מצאו גם פתרון שיאפשר למטפלים זמן להתאוורר.

אם אין מטפל בחברות הסיעוד שיוכל לטפל בכם בתקופת הבידוד, ניתן לקבל את גמלת הסיעוד בכסף במקום שעות הטיפול. כדי לממש את הזכות הזו יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי בפנייה מקוונת ולבקש להמיר את שעות הטיפול בכסף בשל הסיבות שצוינו בתנאי הזכאות.

בשל המצב ניתנו הקלות בענף הסיעוד עבור מטופלים סיעודיים, הכוללים את הארכת תקופת העסקה זמנית - מטופל שמעסיק באופן זמני עובד מחליף השוהה בישראל בין 52 ל-63 חודשים יוכל להמשיך להעסיק את העובד המחליף עד לחזרת העובד הקבוע השוהה בחו"ל או עד לתום 63 החודשים, בתנאי שתועבר הודעה על הארכת ההעסקה.

לאוכלוסיה המבוגרת מומלץ לבצע קניות של מצרכים ותרופות באמצעות שירותי משלוחים ברשת או בטלפון, ולחילופין להסתייע בבני משפחה, מכרים או שכנים, שישאירו אותם מחוץ לדלת. ענפי המזון והפארמה ממשיכים לפעול כסדרם ולא צפוי כל מחסור.

תחושות של בדידות וחרדה הן טבעיות במצב זה. על מנת להתמודד עימן בצורה מיטבית, מומלץ לנקוט במספר צעדים, בהם הקפדה על שגרה יומית, שמירה על קשר עם בני משפחה וחברים בטלפון ובאמצעים דיגיטליים, ביצוע פעילות גופנית, תרגילי נשימה והרפייה, הצבת משימות ויעדים לטיפול בבית, למתן את צריכת החדשות ולהתמקד בתכנים רכים מול המסך, כמו סרטי טבע או תוכן הומוריסטי.